CRM1206-FX-R220ELF
DigiKey Part Number
CRM1206-FX-R220ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRM1206-FX-R220ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRM1206-FX-R220ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM1206-FX-R220ELF
Description
RES 0.22 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRM1206-FX-R220ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)