CRL1206-FW-R560ELF
DigiKey Part Number
118-CRL1206-FW-R560ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRL1206-FW-R560ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRL1206-FW-R560ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRL1206-FW-R560ELF
Description
RES 0.56 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRL1206-FW-R560ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)