CRF2512-FZ-R035ELF
DigiKey Part Number
118-CRF2512-FZ-R035ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRF2512-FZ-R035ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRF2512-FZ-R035ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRF2512-FZ-R035ELF
Description
RES 0.035 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRF2512-FZ-R035ELF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)