CMP2512AFX-1601ELF
DigiKey Part Number
118-CMP2512AFX-1601ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMP2512AFX-1601ELF
Description
RESHIGHPOWERA 2512 1.6K 1% 1.5W
Detailed Description
1.6 kOhms ±1% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.252" L x 0.122" W (6.40mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)