CMP1206AFX-20R5ELF
DigiKey Part Number
118-CMP1206AFX-20R5ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMP1206AFX-20R5ELF
Description
RESHIGHPOWERA 1206 20.5R 1% 3/4W
Detailed Description
20.5 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)