CMP0805AFX-27R0ELF
DigiKey Part Number
118-CMP0805AFX-27R0ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CMP0805AFX-27R0ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CMP0805AFX-27R0ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMP0805AFX-27R0ELF
Description
RESHIGHPOWERA 0805 27R 1% 1/2W T
Detailed Description
27 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMP0805AFX-27R0ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)