CD214A-T26ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 10.756
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
42.1V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T26ALF
DigiKey Part Number
CD214A-T26ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T26ALF
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T26ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V