CD1005-Z16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 16 V 200 mW ±5% Surface Mount 1005
CD1005-Z16
DigiKey Part Number
CD1005-Z16-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD1005-Z16
Description
DIODE ZENER 16V 200MW 1005
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1005
Power - Max
200 mW