9250A-182-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
1.8 µH Shielded Molded Inductor 775 mA 140mOhm Max Axial
9250A-182-RC
DigiKey Part Number
9250A-182-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9250A-182-RC
Description
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9250A-182-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Series
Q @ Freq
44 @ 7.9MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
105MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
775mA