9250-224-RC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 880
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 125 mA 5Ohm Max Axial
9250-224-RC
DigiKey Part Number
M8236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9250-224-RC
Description
FIXED IND 220UH 125MA 5 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9250-224-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5Ohm Max
Series
Q @ Freq
55 @ 790kHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
7.5MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
80mA