77F6R8K-TR-RC
DigiKey Part Number
77F6R8K-TR-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77F6R8K-TR-RC
Description
FIXED IND 6.8UH 550MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 500mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77F6R8K-TR-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Series
Q @ Freq
75 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
68MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)