6100-151K-RC
DigiKey Part Number
6100-151K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6100-151K-RC
Description
FIXED IND 150UH 1.61A 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.61 A 240mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6100-151K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Supplier Device Package
Radial
Inductance
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)