5900-681-RC
DigiKey Part Number
M8331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5900-681-RC
Description
FIXED IND 680UH 900MA 515 MOHM
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 515mOhm Max Axial
EDA/CAD Models
5900-681-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
DC Resistance (DCR)
515mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Tolerance
±10%