5900-100-RC
DigiKey Part Number
M8318-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5900-100-RC
Description
FIXED IND 10UH 4.7A 19 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.7 A 19mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5900-100-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
19mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)
Tolerance
±10%