5800-152-RC
DigiKey Part Number
M8303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5800-152-RC
Description
FIXED IND 1.5MH 190MA 3.9 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 190 mA 3.9Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5800-152-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
290mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.9Ohm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Axial
Inductance
Size / Dimension
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)
Tolerance
±10%