5300-25-RC
DigiKey Part Number
5300-25-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5300-25-RC
Description
FIXED IND 100UH 550MA 670 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 670mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5300-25-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
300mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
670mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
3.9MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)