5300-14-RC
DigiKey Part Number
5300-14-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5300-14-RC
Description
FIXED IND 12UH 1.4A 110 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 110mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5300-14-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
880mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
17MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)