4816P-1-152LF
DigiKey Part Number
4816P-1-152LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
4816P-1-152LFCT-ND - Cut Tape (CT)
4816P-1-152LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4816P-1-152LF
Description
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5k Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
4816P-1-152LF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Resistance (Ohms)
1.5k
Supplier Device Package
16-SOM
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)
Number of Pins
16
Base Product Number
Power Per Element
160mW