4420P-2-203LF
DigiKey Part Number
4420P-2-203LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4420P-2-203LF
Description
RES ARRAY 19 RES 20K OHM 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm ±2% 160mW Power Per Element Bussed 19 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
4420P-2-203LF Models
Category
Number of Pins
20
Manufacturer
Bourns Inc.
Power Per Element
160mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Resistance (Ohms)
20k
Supplier Device Package
20-SOL
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.510" L x 0.295" W (12.95mm x 7.50mm)
Number of Resistors
19
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C