3309P-1-101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3309P-1-101
DigiKey Part Number
3309P-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3309P-1-101
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3309P-1-101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.453" x 0.354" Face (11.50mm x 9.00mm)
Tolerance
±25%