3292L-1-502MLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
5 kOhms 0.5W, 1/2W Wire Leads Panel Mount, Wire Leads Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3292L-1-502MLF
DigiKey Part Number
3292L-1-502MLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3292L-1-502MLF
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3292L-1-502MLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Wire Leads
Resistance
5 kOhms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Tolerance
±10%