3292L-1-500MLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
50 Ohms 0.5W, 1/2W Wire Leads Panel Mount, Wire Leads Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3292L-1-500MLF
DigiKey Part Number
3292L-1-500MLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3292L-1-500MLF
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3292L-1-500MLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Wire Leads
Resistance
50 Ohms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Tolerance
±10%