2200LL-101-V-RC
DigiKey Part Number
2200LL-101V-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200LL-101-V-RC
Description
FIXED IND 100UH 6.8A 27 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Toroidal Inductor 6.8 A 27mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2200LL-101-V-RC Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)
Tolerance
±15%