2000-4R7-V-RC
DigiKey Part Number
2000-4R7-V-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2000-4R7-V-RC
Description
FIXED IND 4.7UH 10.1A 6.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Toroidal Inductor 10.1 A 6.4mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2000-4R7-V-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6.4mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.680" Dia x 0.410" W (17.27mm x 10.41mm)
Tolerance
±20%