2000-100-H-RC
DigiKey Part Number
2000-100-H-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2000-100-H-RC
Description
FIXED IND 10UH 6.6A 15 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Toroidal Inductor 6.6 A 15mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2000-100-H-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.680" Dia (17.27mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.410" (10.41mm)