1140-331K-RC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.1 A 74mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
1140-331K-RC
DigiKey Part Number
M8380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1140-331K-RC
Description
FIXED IND 330UH 6.1A 74 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1140-331K-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11.2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
1.500" Dia (38.10mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.030" (26.16mm)