1110-2R2M-RC
DigiKey Part Number
1110-2R2M-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1110-2R2M-RC
Description
FIXED IND 2.2UH 9A 5 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 5mOhm Max Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1110-2R2M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial
Material - Core
Size / Dimension
0.660" Dia (16.76mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)
Tolerance
±20%