PM3-PBWDW12.0
PM3-PBWDW12.0
PM3-PBWDW12.0
DigiKey Part Number
492-1599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3-PBWDW12.0
Description
LED PNL IND BLU DIFF 5.90MM LDS
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Blue Diffused 120° 8V ~ 48V 20mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
Category
Current
20mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.19" (4.83mm)
Packaging
Bag
Lens Size
5.90mm Dia
Part Status
Obsolete
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
200mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
470nm
Lens Color
White
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
8V ~ 48V