Image for MPC12-2RD24V is not available
MPC12-2RD24V
DigiKey Part Number
MPC12-2RD24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC12-2RD24V
Description
PNL IND RED DIFF QUICK CONNECT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Panel Indicator Red Diffused 45° 24V Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPC12-2RD24V Models
Category
Panel Cutout Shape
Round
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Dimensions
0.47" (11.94mm)
Series
Lens Style
Round with Domed Top
Packaging
Bag
Millicandela Rating
415mcd
Part Status
Active
Viewing Angle
45°
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP54
Voltage
24V