CFT-200MM
DigiKey Part Number
2363-CFT-200MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFT-200MM
Description
TAPE COPPER FOIL 7.87"X36YDS
Customer Reference
Detailed Description
Copper Foil Tape Acrylic Adhesive 7.87" (200.00mm) X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Thickness
0.0026" (2.6 mils, 0.066mm)
Manufacturer
Bertech
Thickness - Adhesive
0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)
Series
Thickness - Backing, Carrier
0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)
Packaging
Bulk
Width
7.87" (200.00mm)
Part Status
Active
Length
108' (32.9m) 36 yds
Tape Type
Copper Foil
Usage
EMI/RFI Shielding
Adhesive
Acrylic
Temperature Range
266°F (130°C)