SP900S-0.009-00-58
DigiKey Part Number
BER176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP900S-0.009-00-58
Description
THERM PAD 19.05MMX12.7MM PINK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Pink 19.05mm x 12.70mm Rectangular
Category
Thickness
0.0090" (0.229mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Silicone Rubber
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Pink
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.61°C/W
Usage
TO-220
Thermal Conductivity
1.6W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
19.05mm x 12.70mm