GPVOU-0.060-01-0816
GPVOU-0.060-01-0816
DigiKey Part Number
BER301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPVOU-0.060-01-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM BLK/GRY
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Black, Gray 406.40mm x 203.20mm Rectangular Tacky - One Side
Category
Material
Silicone Elastomer
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Tacky - One Side
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Black, Gray
Part Status
Obsolete
Thermal Conductivity
1.3W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
6 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
406.40mm x 203.20mm
Storage/Refrigeration Temperature
77°F (25°C)
Thickness
0.0600" (1.524mm)