VPS600-1T24
DigiKey Part Number
179-VPS600-1T24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS600-1T24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 360W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPS600-1T24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
15 A