VOFM-150E-15-U
DigiKey Part Number
179-VOFM-150E-15-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOFM-150E-15-U
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
5.656 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
3.57" L x 2.52" W x 1.50" H (90.6mm x 64.0mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output 1
10 A