VOF-350C-36 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
VOF-350C-36
DigiKey Part Number
179-VOF-350C-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-350C-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 350W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-350C-36 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
9.73 A