VOF-250C-36
DigiKey Part Number
179-VOF-250C-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-250C-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.28" H (102.0mm x 51.0mm x 32.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
Current - Output 1
6.94 A