VMS-100C-48
DigiKey Part Number
179-VMS-100C-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-100C-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-100C-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
94.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.38" H (76.2mm x 50.8mm x 35.1mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
2.08 A