VGS-280B-48
DigiKey Part Number
179-VGS-280B-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGS-280B-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.28" W x 1.56" H (127.0mm x 83.2mm x 39.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
5.83 A