VCD40-D24-S5
DigiKey Part Number
VCD40-D24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCD40-D24-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 8A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VCD40-D24-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OTP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
8A
Base Product Number
Power (Watts)
40 W