SWI60-24-NW-P7R is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
24V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SWI60-24-NW-P7R
DigiKey Part Number
179-SWI60-24-NW-P7R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI60-24-NW-P7R
Description
AC-DC, 24 VDC, 2.50 A, SW, WALL-
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
210mW
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.74" L x 1.40" W x 2.14" H (95.0mm x 35.5mm x 54.4mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
cULus, PSE
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W