SWI60-18-E-P11 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
18V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SWI60-18-E-P11
DigiKey Part Number
179-SWI60-18-E-P11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI60-18-E-P11
Description
AC-DC, 18 VDC, 3.33 A, SW, WALL-
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
210mW
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.74" L x 1.40" W x 2.14" H (95.0mm x 35.5mm x 54.4mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3.33A
Standard Number
Power (Watts)
60 W