SWI6-3.3-E-P6R
DigiKey Part Number
SWI6-3.3-E-P6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI6-3.3-E-P6R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3.3V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3V 5 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI6-3.3-E-P6R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.20" L x 1.10" W x 2.36" H (56.0mm x 28.0mm x 60.0mm)
Voltage - Output
3.3V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Power (Watts)
5 W