SWI6-15-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI6-15-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI6-15-N-P5
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 15V 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 7.5 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI6-15-N-P5 Models
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Size / Dimension
2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
15V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.172 lb (78.02 g)
Power (Watts)
7.5 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)