SWI5-12-E-P6R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SWI5-12-E-P6R
DigiKey Part Number
SWI5-12-E-P6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI5-12-E-P6R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI5-12-E-P6R Models
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
CEE 7/16
Size / Dimension
0.89" L x 1.42" W x 2.58" H (22.6mm x 36.0mm x 65.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, IEC
Voltage - Output
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.177 lb (80.29 g)
Power (Watts)
6 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)