SWI36-24-B-P7R
DigiKey Part Number
179-SWI36-24-B-P7R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI36-24-B-P7R
Description
AC-DC, 24 VDC, 1.5 A, SW, WALL-P
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
United Kingdom
Output Connector
Barrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
BS 1363
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 1.93" W x 2.20" H (79.0mm x 49.0mm x 56.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
Power (Watts)
36 W