SWI36-16-B-P5R
DigiKey Part Number
179-SWI36-16-B-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI36-16-B-P5R
Description
AC-DC, 16 VDC, 2.25 A, SW, WALL-
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
United Kingdom
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
BS 1363
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 1.93" W x 2.20" H (79.0mm x 49.0mm x 56.0mm)
Voltage - Output
16V
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
2.25A
Standard Number
Power (Watts)
36 W