SWI25-24-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI25-24-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI25-24-N-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 25 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI25-24-N-P5 Models
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.30" W x 1.91" H (71.0mm x 33.0mm x 48.4mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
EN, FCC, UL
Current - Output (Max)
1.05A
Standard Number
55011 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 62368-1
Power (Watts)
25 W