SWH15-5B-EB-ST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SWH15-5B-EB-ST
DigiKey Part Number
179-SWH15-5B-EB-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWH15-5B-EB-ST
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SWH15-5B-EB-ST Models
Category
Power (Watts)
15 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
100mW
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
81.4%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Stripped, Tinned Wire Leads
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
KSC 8305
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.44" L x 1.56" W x 1.79" H (62.1mm x 39.7mm x 45.4mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3A