SMM12-12-KB-I38
DigiKey Part Number
179-SMM12-12-KB-I38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM12-12-KB-I38
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMM12-12-KB-I38 Models
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, FCC, PSE, TUV
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output (Max)
1A