SDM36-12-U2-P5
DigiKey Part Number
SDM36-12-U2-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM36-12-U2-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM36-12-U2-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.375 lb (170.1 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)